Разлика помеѓу преработките на „Omne Datum Optimum“

Одземени 6 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот: Промена на шаблон: Историја-никулец)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Иако ''Omne Datum Optimum'' била невообичаена була, по неа биле донесени булите ''[[Milites Templi]]'' од страна на папата [[папа Целестин II|Целестин II]] во [[1144]] и ''[[Militia Dei]]'' од страна на папата [[папа Евгение III|Евгение III]] во [[1145]], кои заедно на темпларите им дале посебен опсег на права и привилегии. Помеѓу другото, редот имал дозвола да гради сопствени цркви, да ги погребува мртвите во дворовите на тие цркви и да собира даноци од своите имоти, еднаш годишо. Единствените гробишта на темпларите укажуваат на голема контроверзност.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања