Унгарци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
'''Унгарци''' (или уште нарекувани и '''Маѓари''', на [[Унгарски јазик|унгарски]]: ''magyarok'') се етничка група, поврзани со нивната матична држава [[Унгарија]], [[Централна Европа|централно европска]] држава и нејзините земји претходнички ([[Кралство Унгарија|Кралството Унгарија]] и [[Народна Република Унгарија]]). Денеска во светот има околу 14 милиони Унгарци, од кои 10 милиони живееат во денешна Унгарија (од пописот од 2001)<ref name="HunCens">[http://www.nepszamlalas.hu/eng/volumes/18/tables/load1_28.html 18. Demographic data – Hungarian Central Statistical Office]</ref>. Околу 2.5 милиони Унгарци живеат во областите што му припаѓале на Кралството Унгарија пред [[Тријанонски договор|Договорот од Тријанон]] од [[1920]], сега веќе дел од седумте соседи на Унгарија, како што се [[Романија]], [[Словачка]], [[Србија]] и [[Украина]]. Значителна група на луѓе со унгарско потекло живее во различни делови од светот (најголем дел од нив е во Соединетите Американски Држави), меѓутоа само мал дел од нив го зборуваат унгарскиот јазик и ги негуваат унгарските обичаи. Унгарците се поделени во неколку подгрупи според локалните лингвистички и традиционални обележја. Најголем дел од Унгарците се [[Католицизам|Римски католици]].
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
{{Европски етнички групи}}
 
[[Категорија:Етнички групи]]
[[Категорија:Унгарци]]
 
[[als:Magyaren]]
[[ar:مجريون]]
[[an:Hongaros]]
[[ar:مجريون]]
[[az:Macarlar]]
[[be:Венгры]]
[[bs:Mađari]]
[[bg:Унгарци]]
[[bs:Mađari]]
[[ca:Magiar]]
[[cs:Maďaři]]
[[de:Magyaren]]
[[en:Hungarian people]]
[[es:Magiares]]
[[eo:Hungaroj]]
[[es:Magiares]]
[[fi:Unkarilaiset]]
[[fr:Magyars]]
[[gl:Maxiar]]
[[kohe:헝가리인מדיארים]]
[[hr:Mađari]]
[[hu:Magyarok]]
[[id:Bangsa Hongaria]]
[[os:Венгриаг адæм]]
[[it:Magiari]]
[[heja:מדיאריםマジャル人]]
[[ko:헝가리인]]
[[la:Hungari]]
[[lv:Ungāri]]
[[lt:Vengrai]]
[[hulv:MagyarokUngāri]]
[[nl:Hongaren]]
[[ja:マジャル人]]
[[no:Madjarere]]
[[os:Венгриаг адæм]]
[[pl:Węgrzy]]
[[pt:Magiares]]
[[ro:Unguri]]
[[ru:Венгры]]
[[sqsh:HungarezëtMađari]]
[[sk:Maďari]]
[[sl:Madžari]]
[[sq:Hungarezët]]
[[sr:Мађари]]
[[sh:Mađari]]
[[fi:Unkarilaiset]]
[[sv:Ungrare]]
[[th:ชาวฮังการี]]
941.847

уредувања