Бабуна (река): Разлика помеѓу преработките

Одземени 20 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
:''За други значења на поимот '''Бабуна''', видете на [[Бабуна (појаснување)|појаснителната страница]]''
{{Infobox River | river_name = Бабуна<br />
| image_name = Babuna-River-Azot.jpg|150п
слика:Babuna-River-Azot.jpg |Реката caption = Бабуна, сликана од патот Богомила - Папрадиште
| caption =
| origin = [[Јакупица]], [[Македонија]]
| mouth = [[Вардар]] {{МКД}}
<gallery>
слика:Римски мост на Бабуна во Богомила 6532.jpg|Римски мост на реката [[Бабуна]] на влезот од селото
слика:Babuna-River-Azot.jpg|Реката Бабуна, сликана од патот Богомила - Папрадиште
Слика:Babuna Bogomila Macedonia.jpg
</gallery>