Бабуна (река): Разлика помеѓу преработките

Додадени 885 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Нема опис на уредувањето
:''За други значења на поимот '''Бабуна''', видете на [[Бабуна (појаснување)|појаснителната страница]]''
'''Реката Бабуна''' извира под врвот [[Солунска Глава]] на планината [[Јакупица]]. Има должина од 62 километри. Има живописна клисуреста челенка, делумно клисуресто речно корито, мали водопади во нејзиниот горен тек. Се храни со вода од поголем број на притоки.
{{Infobox River | river_name = Бабуна<br />
| image_name =
| caption =
| origin = [[Јакупица]], [[Македонија]]
| mouth = [[Вардар]] {{МКД}}
| basin_countries = [[Македонија]]
| length = 65 km
| elevation = 1720 m
|mouth_elevation =155 m
| discharge =
| watershed = 612 km²
}}
 
{{Commons|Category:Babuna River}}
 
 
'''Реката Бабуна''' извира под врвот [[Солунска Глава]] на планината [[Јакупица]]. Има должина од 6265 километри. Има живописна клисуреста челенка, делумно клисуресто речно корито, мали водопади во нејзиниот горен тек. Се храни со вода од поголем број на притоки.<ref>''Миловој Гашевски, Основни хидрографски особености на главните притоки на Вардар во СР Македонија, „Географски разгледи“, кн. 17, Скопје, 1979''</ref>
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Commons|Category:Babuna River}}
<center>
<gallery>
слика:Римски мост на Бабуна во Богомила 6532.jpg|Римски мост на реката [[Бабуна]] на влезот од селото
слика:Babuna-River-Azot.jpg|Реката Бабуна, сликана од патот Богомила - Папрадиште
Слика:Babuna Bogomila Macedonia.jpg
</gallery>
</center>
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Реки во Македонија]]