Разлика помеѓу преработките на „Софизам“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
* [[Горгија]] бил исто така, славен оратор и софист кој ги пленел слушателите толку многу што бил масовно имитиран. Тој сметал дека сѐ е небитие ([[нихилизам]]) и дека постоењето на битието е апсурд.
 
== Референци ==
* Учебник по филозофија за четврта година по гимназиско образование.
 
[[Категорија:Философија]]
941.847

уредувања