Лубен: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
Нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
|region1=
|border= {{МКД}}
|highest=[[Кафчал ]]
|highest_elevation= 1762
|geology= | period= | orogeny=
'''Лубен''' е средновисока македонска планина со највисок врв [[Кафчал]] (1.762 m). Припаѓа на планините од западномакедонската група. Се протега помеѓу [[Церско Поле]] на запад и северозапад. Со горниот тек од долината на [[Церска Река]] и превојот [[Кула (превој)|Кула]] (1.320 m) е одвоена од [[Баба Сач]]. На исток продолжува во [[Бушева Планина]], но од неа е одвоена со превојот [[Стрмол]] (1.370 m), а на југ е [[Демир Хисар]]. Геолошкиот состав е претставен со варовнички карпи што овозможиле интензивна карстна ерозија. Има динарски правец на протегање сз–ји и се развиени површински карстни форми: [[шкрапи]], [[вртачи]], [[ували]], мали карстни полиња и скарстени долови<ref>{{цитирана книга|last=Geografsko društvo na SR Makedonija|title=Geografski razgledi|publisher=Društvo|location=Skopje|date=1989|edition=27-30}}</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
941.847

уредувања