Разлика помеѓу преработките на „Кмерски јазик“

Додадени 18 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
|семејствобоја=Austro-Asiatic
|држави=[[Камбоџа]], [[Виетнам]], [[Тајланд]], [[САД]], [[Франција]], [[Австралија]]
|говорници=15.7 до 21.6 милиони (2004)<br />
* Мајчин јазик: 14.7 до 20.6 милиони
** Камбоџа: 12.1 милиони
** Виетнам: 1.055.174<ref>[http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=khm Ethnologue.com] во 1999</ref>
** Тајланд: 1.2 милиони
** САД: 190.000
** Франција: околу 50.000
** Австралија: 22.000
** Канада: 16.500
* Втор јазик: 1 милиони во Камбоџа
|ранг =89
|сем2=[[Мон-кмерски јазици|мон-кмерски]]
* Пном Пен - дијалект кој се зборува во и околу главниот град.
* Северен кмерски - се зборува во североисточен Тајланд.
* Јужен кмерски или кмерски кром - дијалект кој се зборува во делтата на реката Меконг.
* Кардамомски кмерски - архаична форма која се зборува на планините [[Кардамом (планина)|Кардамом]] во западна Камбоџа.<ref>{{cite book|title=Khmer American: Identity and Moral Education in a Diasporic Community |author= Nancy Joan Smith-Hefner|year=1999|publisher=University of California|isbn=0520213491}}</ref>
 
|}
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://sealang.net/mk/khmeric.htm SEAlang, кмерски јазик]
* [http://www.ethnologue.com/show_family.asp?subid=91043 Извештај за кмерскиот на Етнолог]
* [http://code.google.com/p/khmer-dictionary-tools/ Речник и проверувач на правопис на кмерски]
* [http://www.sbbic.org/en/install-khmer-unicode-windows Инсталирање кмерско писмо на компјутер]
* [http://www.lmp.ucla.edu/Profile.aspx?LangID=75&menu=004 Кмерски јазик на UCLA]
* [http://dict.​ant.com.kh/dictionaries/ Кмерско-англиски речник]
* [http://dictionary.tovnah.com/ Кмерски речници]
 
[[Категорија:Кмерски јазик]]
 
[[ar:لغة خميرية]]
[[wuu:高棉文]]
[[zh:高棉语]]
 
[[Категорија:Кмерски јазик]]
941.847

уредувања