Разлика помеѓу преработките на „Катерина Арагонска“

Додадени 78 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: nl:Catharina van Aragon)
с (Бот: козметички промени)
| coronation =24 јуни 1509
| spouse =[[Артур, принц од Велс]]<br />m. 1501; dec. 1502<br />[[Хенри VIII од Англија]]<br />m. 1509; ann. 1533
| issue =[[Хенри, Војвода од Корнвол]]<br />[[Мери I од Англија]]
| issue-link =Хенри, Војводаод Корнвол
| issue-pipe =Among others...
 
== Детство ==
[[FileПодатотека:Catherine of Aragon as Mary Magdalene. jpg|thumb|лево|Кетрин од Арагон претставена како Марија Магдалена од [[Мајкал Ситов]]]]
 
Кетрин се родила на [[16 декември]] [[1485]]год. во [[Алкала де Хенарес]], [[Мадрид]]. Таа била најмладото дете на [[Фердинанд II од Арагон]] и кралицата [[Изабела I Кастилјска]] кое го преживеало детството. Кетрин била ситна во нејзината градба<ref>Antonia Fraser,''The Wives of Henry VIII', p.24</ref>, со златно-костенлива коса, големи сини очи, тркалезно лице и блед тен.<ref>Alison Weir'', The Six Wives of Henry VIII'',15</ref> Денес постојат многубројни портрети кои ја прикажуваат Кетрин во нејзиното детство и тинејџерските години<ref>Hand & Wolff, 231-4 [http://books.google.co.uk/books?id=d_pZim9LVv8C&pg=RA1-PA134&lpg=RA1-PA134&dq=juan+de+flandres+Catherine+of+Aragon&source=bl&ots=s_w8BGnucD&sig=_ye4HEJNq-5iqkccRluT9vCzMAY&hl=en&ei=iFyZSqb5CYihjAejzPHDBQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4#v=onepage&q=&f=false Google books]</ref>. Таа е потомок, од страна на мајка си, од Англиското кралство бидејќи нејзината прабаба [[Кетрин од Ланчестер]], од каде потекнува и нејзиното име, и нејзината пра прабаба Филипа од Ланчестер биле ќерки на [[Џон од Гент]] и внуки на [[Едвард III од Англија]]. Всушност, следејќи ја оваа лоза, Кетрин му била трета братучетка на својот свекор, [[Хенри VII]], и четврта братучетка на нејзината свекрва, [[Елизабета од Јорк]].
 
== Сопруга и вдовица на Артур ==
[[FileПодатотека:Michel Sittow 002.jpg|thumb|left|]]
 
Двојката за прв пат се сретнала на [[4 ноември]] во [[Догмерсфилд]], [[Хамшир]]. Не се знае многу за нивните први впечатоци, но Артур му напишал на родителите на Кетрин дека ќе биде ,,''вистински и добар сопруг''” и кажал на своите родители дека е неизмерно среќен што го ,,''допрел лицето на својата прекрасна сопруга''”. Тие бргу сфатиле дека не можат да зборуваат меѓусебе бидејќи научиле различен изговор на латинскиот јазик.<ref>Antonia Fraser, ''The Wives of Henry VIII', p.25</ref> По десет дена, на [[14 ноември]] [[1501]] година, тие се венчале во катедралата Св. Павле. Откако се венчале, Артур го испратиле во замокот Лидлоу, кај границата на [[Велс]], за да го надгледува советот на Велс, бидејќи тоа била негова должност како [[принц на Велс]]. Бил придружуван од неговата невеста. По неколку месеци, двајцата се разболеле. Тој починал на [[2 април]] [[1502]] година.
На [[23 јуни]], сабота, вечерта пред крунисувањето во [[Вестминистер]], имало голема и весела толпа. Како што бил обичајот, ноќта ја поминале во Кулата во Лондон. На [[24 јуни]] [[1509]] во недела, Хенри VIII и Кетрин од Арагон биле крунисани заедно од архиепископот на Кантербури за време на раскошната церемонија во [[Вестминстерска катедрала|Вестминистерската катедрала]]. По крунисувањето имало банкет во салата на Вестминистер.
 
== Брак ==
 
На [[31 јануари]] [[1510]] година, Кетрин родила мртвороденче. Синот Хенри, војводата на Корнвал, се родил на [[Нова година]], 1511 година. Тој починал по само 52 дена. Во 1513 година Кетрин повторно забременила. Хенри ја назначил за [[регент]] кога тој заминал за [[Франција]] за некоја воена кампања. Кога Шкотланѓаните извршиле напад, Кетрин им нанела пораз во [[битка кај Флоден|битката кај Флоден]]. Кетрин му испратила писмо на Хенри, заедно со крвавото палто на кралот на Шкотланѓаните, [[Џејмс IV од Шкотска]], кој умрел за време на битката.
 
== Пресврт во кралството ==
[[FileПодатотека:Portrait of Katherine of Aragon.jpg|thumb|left|Портрет од последните години на Катерина]]
[[ImageПодатотека:Mary I by Master John.jpg|thumb|Катерина и нејзината ќерка Мери, никогаш Ана не ја прифатиле како кралица]]
Во 1525 година Хенри се заитересирал за [[Ана Болејн]], придружничка на кралицата Кетрин, која била околу 10 и 17 години помлада од Хенри (не се знае нејзината точна дата на раѓање). Во тој период, Кетрин не можела повеќе да раѓа деца. Хенри започнал да верува дека неговиот брак е проколнат и барал утеха во [[Библија|Библијата]].<ref>Scarisbrick, p.154.</ref> Тој протолкувал дека во Библијата е напишано дека доколку некој се ожени со вдовицата на својот брат тогаш никогаш нема да имаат деца. Иако нејзиниот брак со Артур не бил конзумиран (Кетрин тврдела до крајот на својот живот дека се омажила за Хенри како девица), грубото толкување на тој дел од Библијата значело дека нивниот брак бил погрешен во очите на Бога. Прашањето дали папата во времето на свадбата меѓу Хенри и Кетрин имал право да го отфрли тој пасус, ќе стане главната причина за барање поништување на бракот пред новиот папа. Можно е идејата за поништување да му била предложена на Хенри многу порано и веројатно го сакал тоа поништување поради големата желба за син. Пред престолот да биде наследен од таткото на Хенри, Хенри VII, во Англија беснееле војни за превласт на тронот и можеби поради оваа причина, Хенри сакал да избегне слична несигурност со наследувањето на круната.
 
 
== Подоцнежните години ==
[[FileПодатотека:Peterborough Katherine of Aragon.JPG|thumb|left|Гробот на кралицата на Англија]]
Кон враќањето во [[Довер]], по средбата со кралот [[Франсоа I]] во Кале, Хенри и Ана Болејн тајно се венчале. Постои можност Ана да била бремена. Некои подржувачи на Кетрин го сметале новиот брак за лажен. Ако бракот на Кетрин со Артур бил конзумиран, за што постои голема веројатност, Хенри VIII според канонското право можел повторно да се жени. На [[23 мај]] 1533, Кранмер го поништил бракот меѓу Кетрин и Хенри, а пет дена подоцна, на [[28 мај]] [[1533]] бракот меѓу Хенри и Ана го пргласил за валиден.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
[[Категорија:Сопруги на Хенри VIII]]
[[Категорија:Родени во 1485 година]]
[[Категорија:Починати во 1536 година]]
 
 
[[Категорија:Историја на Англија]]
 
941.847

уредувања