Разлика помеѓу преработките на „Кавкаски јазици“

Додадени 18 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
[[ImageПодатотека:Ethnic Groups In Caucasus Region 2009.jpg|thumb|350px|Етно-лингвистичка карта на Кавкаскиот регион.]]
 
'''Кавкаските јазици''' се голема и разнолика група јазици со повеќе од 10 милиони зборувачи во регионот на [[Кавказ|Кавкаските Планини]] кои се наоѓаат помеѓу [[Црното Море]] и [[Каспиското Езеро]]. Со лингвистичката споредба помеѓу различните јазици во овој регион тие се поделиле во три големи групи, кои имаат слаби или никакви афинитети меѓу себе.
 
== Групи ==
Само три групи кавкаски јазици немаат никаква лингвистичка врска со останатите јазици во светот. Терминот кавкаски јазици најчесто се користи за овие три јазични групи, но понекогаш може под тој термин да се сфатат и останати јазици како на пример [[азербејџански јазик]] или [[руски јазик]].
 
* '''[[Јужни кавкаски јазици]]''' или исто така наречени ''картвелски'' го вклучува грузискиот јазик.
 
* '''[[Северозападни кавкаски јазици]]''' или исто така наречени ''абхаско-адигејски'', ''сиркаски'' или ''понтиски'' го вклучува меѓу другите и кабардинскиот јазик.
 
* '''[[Североисточни кавкаски јазици]]''' или исто така нарчени ''дагестански'' или ''касписки'' ги вклучува чеченскиот јазик, аварскиот јазик, ингушетискиот јазик, лезгискиот јазик и други.
 
== Наводи ==
* [[Encyclopedia Britannica]], 15th edition (1986): [[Macropedia]], "Languages of the World", see section titled "Caucasian languages".
{{Reflist}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.lib.utexas.edu/maps/commonwealth/ethnocaucasus.jpg Етнолингвистичка карта на ЦИА]
* [http://www.circassiandiaspora.com/sozluk Кавкаски речник]
* [http://www.ling.lu.se/persons/Arthur/caucprojreport.pdf Иберо-кавкаската врска]
* [http://www.acnet.ge/ike.htm The A. Грузиска академија на науките]
* [http://linguarium.iling-ran.ru/publications/caucas/alw_cau_content.shtml Атлас на кавкаските јазици]
 
{{Кавкаски-јазици-никулец}}
941.847

уредувања