Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Одземен 21 бајт ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Лигавицата на дебелото црево лачи [[бикарбонат]]ни јони во цревната празнина. Бикарбонатите вршат неутрализација на киселите продукти во химусот настанати од активноста на цревните бактерии врз хранливите продукти во химусот.
 
Во почетниот дел на дебелото црево под влијание на цревната флора се создаваат следниве витамини: витаминот К, витаминот Б12, [[тиамин]]от и [[Рибофлавин|рибофлавин]]от.
 
Создавање на гасови во дебелото црево е резултат на активноста на цревните бактерии.
941.847

уредувања