Разлика помеѓу преработките на „Григориј Распутин“

Додадени 30 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с
с (Бот: козметички промени)
{{Infobox Person
|name = Григориј Распутин<br />Григо́рий Распу́тин
|image = Rasputin pt.jpg
|image_size = 200px
|spouse =
|partner =
|children = Дмитриј (1897-1937)<br />[[Марија Распутин|Марија ]] (1898-1977)<br />Варвара (1900)<br />one illegitimate child
|parents =
|relations =
На почетокот од [[Прва светска војна|војната]] тој рекол дека Русија ќе биде успешна само доколку императорот сам ја предводи својата армија кон походите. Кога царот [[Николај II]] заминал на фронтот, влијанието на Распутин над царицата Александра станало уште поголемо. Тој станал нејзин довереник и советник. Печатот започнал сè повеќе да испраќа критики против силното влијание на Распутин. Тој сепак заминал за родното Покровско кога ја добил весѕа дека има покренато обвиненија против него. На [[16 декември]] [[1916]] година Распутин отишол во "''Моника Палас''" каде му било дадено поголемо колилчество на црвено вино со калиум-цијанид. Кога го испил виното и кога тој паднал на земјата, во неговото тело биле испукани пет куршуми за да се увиде дека тој навистина е мртов.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{DEFAULTSORT:Распутин}}
 
[[Category:Родени во 1869 година]]
[[CategoryКатегорија:ПочинатиРодени во 19161869 година ]]
[[Категорија:Починати во 1916 година]]
[[Категорија:Руси]]
 
[[af:Grigori Raspoetin]]
[[ar:جريجوري راسبوتين]]
[[arz:راسپوتين]]
[[az:Qriqori Rasputin]]
[[bn:রাসপুতিন]]
[[bar:Rasputin]]
[[bg:Григорий Распутин]]
[[bn:রাসপুতিন]]
[[ca:Grigori Rasputín]]
[[cs:Grigorij Jefimovič Rasputin]]
[[da:Rasputin]]
[[de:Grigori Jefimowitsch Rasputin]]
[[en:Grigori Rasputin]]
[[et:Grigori Rasputin]]
[[el:Γκριγκόρι Ρασπούτιν]]
[[esen:Grigori RasputínRasputin]]
[[eo:Grigorij Rasputin]]
[[es:Grigori Rasputín]]
[[enet:Grigori Rasputin]]
[[fa:گریگوری راسپوتین]]
[[etfi:Grigori Rasputin]]
[[fr:Raspoutine]]
[[fy:Grigori Raspoetin]]
[[ga:Grigoriy Rasputin]]
[[gl:Grigori Rasputín]]
[[he:גריגורי רספוטין]]
[[ko:그리고리 라스푸틴]]
[[hr:Grigorij Raspućin]]
[[hu:Grigorij Jefimovics Raszputyin]]
[[io:Rasputin]]
[[id:Grigori Rasputin]]
[[io:Rasputin]]
[[it:Grigorij Efimovič Rasputin]]
[[ja:グリゴリー・ラスプーチン]]
[[he:גריגורי רספוטין]]
[[ka:გრიგოლ რასპუტინი]]
[[ko:그리고리 라스푸틴]]
[[la:Gregorius Rasputin]]
[[lt:Grigorijus Rasputinas]]
[[mr:ग्रिगोरी रास्पुतिन]]
[[hu:Grigorij Jefimovics Raszputyin]]
[[mt:Rasputin]]
[[mr:ग्रिगोरी रास्पुतिन]]
[[arz:راسپوتين]]
[[nl:Grigori Raspoetin]]
[[ja:グリゴリー・ラスプーチン]]
[[no:Grigorij Rasputin]]
[[pl:Grigorij Rasputin]]
[[pnb:راسپوتین]]
[[pl:Grigorij Rasputin]]
[[pt:Grigori Rasputin]]
[[ro:Grigori Rasputin]]
[[sl:Grigorij Jefimovič Rasputin]]
[[sr:Григориј Распућин]]
[[fi:Grigori Rasputin]]
[[sv:Grigorij Rasputin]]
[[ta:கிரிகோரி ரஸ்புடின்]]
941.847

уредувања