Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Венетите се носители на Пржеворската култура во Полска.
 
[[ImageПодатотека:Roman Empire 125.svg|thumb|right|300px|Римската Империја во времето на [[Адријан]] (од 117-38), ја покажува локацијата на '''Венети''' во горниот тек на реката [[Висла]] во (Југоисточна Полска)]]
 
{{Никулец од областа на историјата}}
941.847

уредувања