Апостол Тома: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Во [[Православна црква|Православната црква]], [[Источна католичка црква|Источната католичка црква]], Свети Томе го чествуваат во [[недела]], односно една недела по [[Великден]]. Црквите кои го следаат [[јулијански календар|јулијанскиот календар]], празникот на Свети Тома го чествуваат на [[6 октомври]].
== Надворешни врски ==
* {{en}} [http://cs.nyu.edu/kandathi/thomas.html Апостол Тома]
 
{{Апостоли}}
 
[[Категорија:Апостоли]]
 
941.847

уредувања