Авогадров број: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 13 години
с
Бот: козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
{{внимание}}
 
Бројот на единки (N) во 1 mol од секоја супстанција е секогаш еднаков на 6,022 141 99(47) &middot;· 10<sup>23</sup> mol<sup>-1</sup> и се нарекува '''Авогадров број'''. Во чест на италјанскиот научник Авоградо.
 
[[Категорија:Физика]]
941.847

уредувања