Јотабајт: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
сНема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
 
Кога се користи со бајтови содржатели, SI префиксот означува 1000-ти степен:
* 1.000.000.000.000.000.000.000.000 бајти &mdash; 1000<sup>8</sup>, или 10<sup>24</sup>
 
Поимот „[[јобибајт]]“ (YiB), кадешто се користи [[бинарен префикс]], се употребува за соодветниот содржател на 1024.
 
== Видете исто така ==
* [[Бинарен префикс]]
* [[Големински редови (податоци)]]
 
== Наводи ==
{{Reflist}}
 
[[eu:Yottabyte]]
[[fa:یوتابایت]]
[[ko:요타바이트]]
[[it:Yottabyte]]
[[mr:योट्टाबाईट]]
[[ja:ヨタバイト]]
[[ko:요타바이트]]
[[mr:योट्टाबाईट]]
[[no:Yottabyte]]
[[pl:Jottabajt]]
[[simple:Yottabyte]]
[[sr:Јотабајт]]
[[th:ยอตตะไบต์]]
[[tg:Йоттабайт]]
[[th:ยอตตะไบต์]]
[[zh:Yottabyte]]
941.847

уредувања