Разлика помеѓу преработките на „Јаника Балаж“

Додадени 13 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с
с (Бот: козметички промени)
'''Јаника Балаж''' ([[унг.]] ''Janika Balázs''), ([[23 декември]] [[1925]] во [[Лукино Село]] кај [[Зрењанин]] – [[12 ноември]] [[1988]] во [[Нови Сад]]) бил прочуен [[тамбура]]ш од [[Војводина]], [[Србија]].
 
== Живот ==
Балаж е роден во [[1925]] г. во [[Унгарски јазик|унгаројазично]] [[Роми|ромско]] семејство во кое се негувала силна музикална традиција. Татко му впрочем се презивал Рач (''Rácz''), што бил неубав унгарски збор за [[Срби]], па затоа го презел мајчиното презиме Балаж. Израснал во [[Бечеј]], каде почнал да свири [[виолина]] во локалната [[кафана]] уште на возраст од 10 години. Кога сфатил дека не може да биде најдобриот виолинист, почнал да свири [[тамбура]] („прим“ или „бисерница“), и продолжил на неа до крајот на животот. Подоцна свирел во оркстарот "Браќа козаци" во подрачјето на [[Суботица]] и [[Хоргош]]. Од 1948 до 1951 работел во [[Радио на Црна Гора|Радио Титоград]], [[Црна Гора]], кадешто ги усовршил своите вештини на тамбура.
 
По неговата смрт, градот Нови Сад му подигнал споменик на плоштадот спроти Петроварадинската тврдина преку [[Дунав]]. Творец на статуата е вајарот Ласло Силаѓи.
 
== Видете исто така ==
* [[Војводинска музика]]
* [[Српска музика]]
* [[Тамбура]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.janikinitamburasi.com/ Обожавателски клуб] {{sr}} {{en}}
* [http://www.eurotok.com/legende/janika_balaz/janika_balaz.htm Јаника Балаж на „Еуроток“] {{sr}}
* [http://www.nin.co.rs/2003-03/20/27918.html Напис за Јаника Балаж во НИН] {{sr}}
 
{{DEFAULTSORT:Балаж, Јаник}}
 
[[Категорија:Родени во 1925 година]]
[[Категорија:Починати во 1988 година]]
941.847

уредувања