Османлиска инвазија на Мани: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: Менува Категорија:19 век во Османлиската империја; козметички промени
Нема опис на уредувањето
с (Бот: Менува Категорија:19 век во Османлиската империја; козметички промени)
|caption=Победа на Грците
|date= 21 јуни - 28 август, 1826
|place= [[Мани (полуостров)|Мани ]]
|result= Победа на Грците
|combatant1=[[ImageПодатотека:Mani Flag (Greece).svg|22px|border]] [[Мани (полуостров)|Мани]]</br>{{Flagicon|Greece|old}} [[Грци|Грчки револуционери]]
|combatant2={{flagicon|Ottoman Empire|1453}} [[Османлиска империја]]</br> [[ImageПодатотека:Egypt flag 1882.svg|22px]] [[Египет]]
|commander1= [[Петрос Мавромихалис]]
|commander2= [[ImageПодатотека:Egypt flag 1882.svg|20px]] [[Ибрахим Паша]]
|strength1= Вергас: 2,500 мажи + 2,000 </br> Диро: 500 мажи и жени</br> Полицараво: 2,500 мажи
|strength2= Вергас: 7,000 луѓе </br> Диро: 1,500 луѓе </br> Полицараво: 4,000 луѓе
 
{{DEFAULTSORT:Мани}}
 
[[CategoryКатегорија:Конфликти во 1826]]
[[CategoryКатегорија:Османлиска инвазија на Мани]]
[[Категорија:Битки во Грчката војна за независност]]
[[Категорија:Битки на арапски Египет]]
[[Категорија:19Османлиската векимперија во Османлиската19 империјавек]]
[[Категорија:19 век во Грција]]
 
[[en:Ottoman–Egyptian Invasion of Mani]]
[[id:Invasi Utsmaniyah-Mesir ke Mani]]
[[en:Ottoman–Egyptian Invasion of Mani]]
941.847

уредувања