Проект „Гутенберг“: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 24:
* да бидат достапни преку Интернет секому што го интересираат.
 
Денeс (септември, 2009. година), достапни се близу 30 илјади наслови. На проектот работат многу волонтери и секој кој сака може да му се приклучи на проектот. За некој да учествува не мора да има ни книги, ни [[скенер]], ни ОЦР [[софтвер]], доволна е добра волја. Во 2000 г. Чарлс Франкс ги создал Projekt Gutenberg Distributed Proofreaders - Интернет страниците,страници со кои можена onlineпроектот од можат да му сепомагаат помогнеинтернет на проектоткорисниците. Во пребарувањето (откако ќе се регистрирате), ќе се појави прозорец во кој горе се гледа скенирана слика на страницата, а долу препознаениот текст (можен layout исто така е сликата лево, а текстот десно за оние со поголеми резолуции). Кон крајот на 2004 г. проектот имаше околу 14.000 членови, а тие дневно „одработуваат“ просечно по 5.000 страници.
 
Од проектот месечно се преземаат по 2.000.000 книги.