Проект „Гутенберг“: Разлика помеѓу преработките

Одземени 117 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Project Gutenberg logo.png|thumb|Лого на Проектот Гутенберг]]
'''Проектот Гутенберг''' (англ. ''Project Gutenberg'') е проект што го започнал [[МикелМајкл С. Харт]] во 1971 година, со цел сите книги кои се во јавна сопственост да ги префрли во електронски облик. Тоа го сторил со две цели:
 
* на тој начин да бидат сочувани (бидејќи хартијата гние);
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.gutenberg.org/ Проект Гутенберг] {{en}}
* [http://www.gutenberg.net.au/ Проектот Гутенберг во Австралија] (Австралија има полиберален Законзакон за авторските права од земјите на [[ЕУ]] и [[САД]]) {{en}}
* [http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html <nowiki>http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html</nowiki>] Страница која го наведува траењето на авторските права за 133 држави во светот. {{en}}
* [http://gutenberg.nl/ Project Gutenberg Europa]
* [http://www.pgdp.net/ Projekt Gutenberg Distributed Proofreaders]
* [http://dp.rastko.net/ Distributed Proofreaders Europa]
* [http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html <nowiki>http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html</nowiki>] Страница која го наведува траењето на авторските права за 133 држави во светот.
 
[[Категорија:Дигитални библиотеки]]