Унгарци: Разлика помеѓу преработките

Одземени 79 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: thumb|250px|right|Национално знаме на [[Унгарија и на Унгарците.]]...)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Civil Ensign of Hungary.svg|thumb|250px|right|Национално знаме на [[Унгарија]] и на Унгарците.]]
 
'''Унгарци''' (или уште нарекувани и '''Маѓари''', на [[Унгарски јазик|унгарски]]: ''magyarok'') се етничка група, поврзани со нивната матична држава [[Унгарија]], [[Централна Европа|централно европска]] држава и нејзините земји претходнички ([[Кралство Унгарија|Кралството Унгарија]] и [[Народна Република Унгарија]]). Денеска во светот има околу 14 милиони Унгарци, од кои 10 милиони живееат во денешна Унгарија (од цензусотпописот од 2001)<ref name="HunCens">[http://www.nepszamlalas.hu/eng/volumes/18/tables/load1_28.html 18. Demographic data – Hungarian Central Statistical Office] and calculation at [[Talk:Hungarian people#Number_of_Hungarians_in_Hungary]]</ref>. Околу 2.5 милиони Унгарци живеат во областите што му припаѓале на Кралството Унгарија пред [[Тријанонски договор|Договорот од Тријанон]] од [[1920]], сега веќе дел од седумте соседи на Унгарија, како што се [[Романија]], [[Словачка]], [[Србија]] и [[Украина]]. Значителна група на луѓе со унгарско потекло живее во различни делови од светот (најголем дел од нив е во Соединетите Американски Држави), меѓутоа само мал дел од нив го зборуваат унгарскиот јазик и ги негуваат унгарските обичаи. Унгарците се поделени во неколку подгрупи според локалните лингвистички и традиционални обележја. Најголем дел од Унгарците се [[Католицизам|Римски католици]].
 
==Референци==