Разлика помеѓу преработките на „Здравје“

Додадени 25 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
{{никулец}}
Поимот '''здравје''' може да се дефинира негативно како отсуство на [[болест]], функционално како способност да се справи со секојдневните активности, или позитивно како физичка спремност и благосостојба.
За секоја [[организам]], здравје е форма на [[хомеостаза]]. Ова е стадиум на баланс во кој влезот и излезот на [[енергија]] и [[материја]] е во еквилибриум (овозможувајќи раст). Здравје исто така имплицира добра шанса за продолжен [[опстанок]].Спрема СЗО (Светската Здравствена Организација) здравје е состојба на целосна физичка,психичка и соционална благосостојба, а не само отсуство на болест. Марио Шаматов
== Види исто ==
* [[Медицина]]
Анонимен корисник