Разлика помеѓу преработките на „ГНУ-ова лиценца за слободна документација“

нема опис на уредувањето
с
{{infobox software license
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| name = ГНУ-ова лиценца за слободна документација
{{никулец}}
| image = [[Податотека:Heckert GNU white.svg|160п]]
 
| caption = Логото на ГНУ, со стилизирано [[гну (животно)|гну]]
| author = [[Фондација за слободен софтвер]]
| version = 1.3
| publisher = Free Software Foundation, Inc.
| date = '''Тековна верзија''':<br>3 ноември 2008
| Debian approved = Да, без неменливи делови
| Free Software = Да
| GPL compatible = Не
| copyleft = Да
}}
'''ГНУ-овата лиценца за слободна документација''' или '''ГЛСД''' (''GNU Free Documentation License'', ''GFDL'') е „[[копилефт]]“ лиценца за [[слободна содржина]], создадена од [[Фондација за слободен софтвер|Фондацијата за слободен софтвер]] во рамки на проектот [[ГНУ]]. Таа е двојник на [[ГНУ-овата општа јавна лиценца]] која се односи на пишани творби. Актуелната лиценца е под верзија 1.2, а официјалниот текст може да се прегледа на http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html.
 
== Видете исто така ==
* [[ГНУ-ова општа јавна лиценца]]
* [[Слободна содржина]]
* [[Википедија:Текст на Лиценцата за слободна документација на ГНУ]]
 
[[Категорија:Лиценци за слободна содржина]]
[[Категорија:Википедија]]
[[Категорија:ГНУ|Документација]]