Разлика помеѓу преработките на „Фигура (стилистика)“

Додадени 2.030 бајти ,  пред 11 година
префрлање од Фигури (стилистика)
(Пренасочување кон Фигури (стилистика))
 
(префрлање од Фигури (стилистика))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
#REDIRECT [[{{фигури (стилистика)]]}}
Сите стилски изразни средства со украсна функција се нарекуваат '''фигури''' или '''слики'''. '''Фигура''' е секоја употреба на некое изразно средство на тој начин што тоа станува видливо, забележливо, а во исто време придонесува за возвишеност на [[стил]]от.
 
Стилска фигура е секој елемент во еден текст или говор кој го привлекува нашето внимание:
* или со видливо зачестена употрена
* или со својата необичност
* или со изменето значење на исказот ([[алегорија]], [[антономазија]], [[енфаза]], [[еуфемизам]], [[иронија]], [[катахреза]], [[литота]], [[металепса]], [[метафора]], [[метонимија]], [[парафраза]], [[персонификација]], [[сарказам]], [[синегдоха]] и [[хипербола]].
 
Најпознати се оние третите, познати како [[тропа|тропи]].
 
[[Категорија:Лингвистика]]
[[Категорија:Фигури (стилистика)| ]]
 
[[ar:تشبيه]]
[[cs:Stylistický prostředek]]
[[de:Rhetorische Figur]]
[[en:Figure of speech]]
[[eo:Vortfiguroj]]
[[es:Figuras literarias]]
[[fi:Kielikuva]]
[[fr:Figure de style]]
[[gl:Figura estilística]]
[[he:אמצעים פיגורטיביים]]
[[ia:Figura rhetoric]]
[[id:Majas]]
[[is:Stílbragð]]
[[it:Figura retorica]]
[[ja:修辞技法]]
[[lt:Retorinė figūra]]
[[nl:Stijlfiguur]]
[[no:Figur (retorikk)]]
[[pl:Figura retoryczna]]
[[pt:Figura de linguagem]]
[[ro:Figură de stil]]
[[ru:Фигура (риторика)]]
[[simple:Figure of speech]]
[[sq:Figura stilistike]]
[[tl:Tayutay]]