Разлика помеѓу преработките на „Румелија“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
Румелискиот вилаетејалет бил еден од првите вилаетиејалети во отоманското царство.
 
{{Вилаети на Отоманската империја}}
 
[[Категорија:ВилаетиЕјалети на Отоманската империја]]