Разлика помеѓу преработките на „Воден пат“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Брод - промени во Брод (пловило), разрешување на повеќезначни одредници:
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Брод - промени во Брод (пловило), разрешување на повеќезначни одредници:)
'''Воден пат''' е пловна [[вода|водна]] површина. Ова може да виде [[река]], [[езеро]], [[океан]] и [[канал]]. За овие води да бидат пловни, тие кмораат да исполнуваат неколку критериуми:
 
* Водниот пат мора да биде доволно длабок за [[бродБрод (пловило)|пловилата]];
* Водниот пат мора да биде доволно широк за пловилата;
* Водниот пат не треба да има пречки како [[водопад]]и и брзаци, или да има начин да ги заобиколи (како [[каналска брана|каналски брани]]);
941.847

уредувања