Разлика помеѓу преработките на „Јакупица“

Одземени 19 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец)
Името Солунска глава е за најубавиот врв.Во 1924 год. група војници и еден офицер од тогашна Југославија биле н логорување во реонот околу врвот.Една тивка вечер офицерот покажал кон треперливите светулки во далечината низ повардарието,велејќи им на војниците:Дека е тоа Солун.Така се родило новото име Солунска Глава.Се разбира Солун не може да се види но името останало.
 
[[Категорија:Планини во Република Македонија]]
 
[[bg:Якубица]]