Разлика помеѓу преработките на „Иекавски изговор“

Додадени 30 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{никулец}}
 
'''ИјекавскиИекавскиот изговор''' или(исто така '''јекавски изговор''') е еден од изговорите коишто ги има во неколку [[словенски јазици]] или нивните [[Дијалект|дијалекти]]. Јазици во коишто има ијекавскииекавски изговор се: [[Српски јазик|српски]], [[Хрватски јазик|хрватски]], [[Бошњачки јазик|бошњачки]] и [[Црногорски јазик|црногорски]].
 
ИјекавскиотИекавскиот изговор на [[српски јазик|српскиот јазик]] е првиот кој е прифатен во книжевниот јазик и ја има најдолгата традиција во српскиот јазик. Со овој изговор е напишана голем дел од српската народна книжевност.
 
Карактеристично за овој изговор е тоа што [[Старословенски јазик|старословенското]] [[Јат|"јат"]] ({{Уникод|Ѣ}}, {{Уникод|ѣ}}) преминало во ije (''ије)'' или je''је''.
 
== Види исто така ==
40

уредувања