Разлика помеѓу преработките на „Струјно коло“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Ohm's Law with Voltage source.svg|мини|десно|Просто струјно коло со напонизвор и отпорник.]]
[[Податотека:Circuit elements mk.svg|мини|десно|300п|Елементи на едно струјно коло. Прикажани се и [[логички порти|логичките порти]].]]
Затворена електрична врска помеѓу [[електричен елемент|електрични елементи]] низ кои тече [[електрична струја]] се нарекува '''струјно коло''' или '''струен круг'''. Струјното коло во најмала мера мора да поседува барем еден извор на [[електромоторна сила]] (ЕМС) и [[проводник]] кој може да биде, во скоро сите случаеви и [[потрошувач]] ако поседува одредена [[електрична отпорност]].