Разлика помеѓу преработките на „Хрвати“

Додадени 9 бајти ,  пред 11 година
[[Хрватскиот језик]] во [[Средни век|Средниот век]] бил еден од петте јазици на којшто низ европските универзитети се одвивала настава: [[италијански јазик|италијански]], [[латински јазик|латински]], [[германски језик|германски]], хрватски и [[полски језик|полски]].
 
==Бројот на Хрватите во странство==
==Број Хрвата у иностранству==
 
Нивниот број во странство може само да се процени. Најголемите емигрантски групи живеат во западна [[Европа]], прво во [[Германија]], а потоа во [[Швајцарија]], [[Шведска]] и [[Велика Британија]]. Од останатите континенти, [[Северна Америка]] има најбројна хрватска емиграција, и тоа во [[САД|Соединетите Американски Држави]] ([[Охајо]], [[Калифорнија]]) и [[Канада]] ([[Мисисага]]), како и во [[Аргентина]], [[Чиле]], [[Перу]], [[Бразил]] и [[Боливија]]. Во Чиле најмногу Хрвати живеат во најјужниот град на светот [[Пунта Аренас]], во кој живеат 146.000 жители (2008.), од кои 50% Хрвати <ref>[http://hrvatskimigracije.es.tl/Congreso-Mundial-Croata.htm?PHPSESSID=9dfe7120e64e61da5c184f9007dcb61e Хрвати у Чилеу].</ref>
Анонимен корисник