Разлика помеѓу преработките на „Теночтитлан“

Додадени 29 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бришење на "Tenoch2A.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Túrelio поради: [)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Теночтитлан''' бил главен град на [[Ацтечка Империја|царството на Ацтеки]]. СеТој се наоѓал на островостровот на езерото [[ТекскокоТешкоко (езеро)|Тешкоко]], таму каде што е денес градот [[Мексико Сити]]. ТенохтитланТеночтитлан на врвот од својата моќ, бил еден од најголемите градови на светот со околу 200.000 жители.
 
Градот го уништиле шпанските [[конквистадор]]и во [[1521]] година. На неговите урнатини е изграден денешниот град [[Мексико Сити]], а езерото ТекскокоТешкоко постепено е исушено.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}