Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Додадени 6 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:And00278.png|right]]
'''Адолф Андерсен''' ([[германски]]: ''Adolf Anderssen'', [[1818]] - [[1879]] - математичар) беше еден од најјаките [[шах]]исти во средината на [[19 век]].
 
Тој неофицијално бил прогласен светски шампион по освојувањето на првиот интернационален шаховски турнамент одржан во [[Лондон]] во [[1851]]. Вечен љубител на шахот, за тоа време на неговото гостување во Лондон бил прашан зошто не ја посетил ‘Големата Егзибиција на Лондон’ на што одговорил: "Дојдов во Лондон да играм шах".