Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Додадени 204 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: right Адолф Андерсен (германски: ''Adolf Anderssen'', 1818 - 1879 - математичар) беше еден...)
 
с
 
Во [[1870]] во [[Баден-Баден]] уште еднаш се докажал како првак со освојувањето на тој турнамент во кој и учествувал јакиот [[Виљем Штајниц]].
 
== Извор ==
 
Бурџес, Нан и Емс, 2004, ''Светските најзначителни шаховски игри'', Робинсон Паблишинг, Лондон. ISBN 1-84119-905-2
{{биог-никулец}}
[[Категорија:Шахисти]]