Разлика помеѓу преработките на „Никола Парапунов“

Додадени 1.479 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{без извори}}
{{НГТ}}
{{Внимание}}
 
'''Никола Парапунов''' ([[Разлог]], [[1 јули]] [[1909]] - [[Бараково]], Горноџумајско, [[9 декември]] [[1943]]), македонски револуционеркомунист од [[Пиринска Македонија]].
 
Роден е во семејство на шивачки работник. Во [[1924]] година, по завршувањето на трети клас во месната седмолетка, продолжува да се школува во среднотехничкото училиште во [[Софија]], градежна насока. Потоа работи во родниот град и активно соработува со тогашната Внатрешна Македонска Револуционерна Организација.
Во текот на Втората светска војна, Пиринска Македонија како дел од фашистичкото{{факт}} Царство Бугарија, прво ќе го крене својот глас за ослободување и обединување со останатите делови на Македонија.{{факт}} На територијата на Пиринска Македонија уште во 1941 година ќе се оформат партизански одреди под водството на македонскиот комунист од овој крај Никола Парапунов, а токму во Пиринска Македонија ќе се одигра и првата вооружена борба против бугарската фашистичка војска{{факт}} и воопшто првата вооружена битка против фашистичка армија на Балканот.{{факт}}
 
Во [[1931]] година станува член на [[Бугарска комунистичка партија|Бугарската комунистичка партија]], а на почетокот на [[1932]] е член на окружното раководство на БКП во [[Петрич]]. Поради своето делување како комунист е уапсен и од [[1933]] до [[1941]] година е во затвор.
Загинал кај селото Бараково, Горноџумајско, во борба против бугарска полициска заседа.
 
ВоПо текотизлегувањето од затвор, преминува во илегала и на Втората[[26 светскајули]] војна[[1941]] година ја формира разлошката чета, првата вооружена партизанска формација во [[Бугарија]]. Пиринска Македонија како дел од фашистичкото{{факт}} [[Царство Бугарија|Царството Бугарија]], првонајрано ќе го крене својот глас за ослободување и обединување со останатите делови на [[Македонија]].{{факт}} На територијата на Пиринска Македонија уште во [[1941]] година ќе се оформат партизански одреди под водството на македонскиот комунист од овој крај Никола Парапунов, а токму во Пиринска Македонија ќе се одигра и првата вооружена борба против бугарската фашистичка војска{{факт}} и воопшто првата вооружена битка против фашистичкафашистичките окупациски армијавојски на Балканот.{{факт}}
 
На почетокот од 1943 година станува член на ЦК на БКП, но на крајот од истата година загинува кај месноста Сува Чешма, во близина на селото Бараково, Горноџумајско, во борба против бугарска полициска заседа.
 
== Види исто така ==
{{Никулец за биографија}}
 
[[Категорија:Македонски револуционерикомунисти]]
[[Категорија:Партизани]]
[[Категорија:Дејци на БКП]]
6.103

уредувања