Луј де Лабурдоне: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: '''Луј де ла Бурдоне''' (француски: ''Louis Charles Mahé de Labourdonnais'') беше роден во Реунион, 1797 - 1840, ...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Луј де ла Бурдоне''' ([[француски]]: ''Louis Charles Mahé de Labourdonnais'') беше роден во [[Реунион]], [[1797]] - [[1840]], каде што татко му бил гувернер. По неговото преселување во [[Франција]], тогашната светска сила во шахот, се запозна со играта на околу 17 годишна возраст. Многу брзо прогресира така што на 23 годишна возраст бил ценет како првак се` до неговата рана смрт. Тој очигледно бил заљубен во [[шах]]от бидејќи за време на неговите турнаменти, исто такал играл посебни игри за мали добивки.
 
== Извор ==
 
Бурџес, Нан и Емс, 2004, ''Светските најзначителни шаховски игри'', Робинсон Паблишинг, Лондон. ISBN 1-84119-905-2
{{биог-никулец}}
[[Категорија:шахисти]]
[[br:Louis de la Bourdonnais]]
[[da:Louis de la Bourdonnais]]
[[de:Louis-Charles Mahé de La Bourdonnais]]
[[en:Louis-Charles Mahé de La Bourdonnais]]
[[es:Louis-Charles Mahé de La Bourdonnais]]
[[fr:Louis-Charles Mahé de La Bourdonnais]]
[[gl:Louis de la Bourdonnais]]
[[he:לואי שארל דה לה בורדונה]]
[[nl:Louis de la Bourdonnais]]
[[pl:Louis de la Bourdonnais]]
[[pt:Louis de la Bourdonnais]]
[[ru:Лабурдонне, Луи Шарль де]]