Разлика помеѓу преработките на „Османлиска инвазија на Мани“

нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Грчко-турски војни (со користење на HotCat))
{{Infobox Military Conflict
|conflict= Османлиско-египетска инвазија на Мани
|conflict= Ottoman-Egyptian Invasion of Mani
|partof= [[GreekГрчка Warвојна ofза Independenceнезависност]]
|image=
|caption=ManiotПобеда warriorsна Грците
|date= June 21 јуни -August 28 август, 1826
|place= [[ManiМани Peninsula(полуостров)|ManiМани ]]
|result= ManiotПобеда (Greek)на victoryГрците
|combatant1=[[Image:Mani Flag (Greece).svg|22px|border]] [[ManiМани Peninsula(полуостров)|ManiotsМани]]</br>{{Flagicon|Greece|old}} [[Greek War of Independence#PeloponneseГрци|GreekГрчки revolutionariesреволуционери]]
|combatant2={{flagicon|Ottoman Empire|1453}} [[OttomanОсманлиска Empireимперија]]</br> [[Image:Egypt flag 1882.svg|22px]] [[Egypt under Muhammad Ali and his successors|EgyptЕгипет]]
|commander1= [[Petros Mavromichalis]]
|commander2= [[Image:Egypt flag 1882.svg|20px]] [[IbrahimИбрахим Pasha of EgyptПаша]]
|strength1= VergasВергас: 2,500 menмажи + 2,000 reinforcements</br> DiroДиро: 500 menмажи andи womenжени</br> PolytsaravoПолицараво: 2,500 men
|strength2= VergasВергас: 7,000 menлуѓе </br> DiroДиро: 1,500 menлуѓе </br> PolytsaravoПолицараво: 4,000 menлуѓе
|casualties1= VergasВергас: Unknownнепознато</br> DiroДиро: Unknownнепознато</br> PolytsaravoПолицараво: 8 men
|casualties2= VergasВергас: 2,500, </br> DiroДиро: 1,000</br> PolytsaravoПолицараво: 400</br> Total: 3,900
}}
'''Османлиско-египетската инвазија''' на полуостровот Мани претставува дел од [[Грчка војна за независност|Грчката војна за независност]] и истата се состоела од три битки. На чело на Османлиите бил [[Ибрахим Паша]]. На [[17 март]] [[1821]] година, жителите на [[Маниотс]] објавиле војна на [[Османлиска империја|Османлиската империја]], кое претходело на претходните вооружени востанија и бунтови кои веќе биле започнати во поголемиот дел од [[Грција]]. Сепак, и покрај големите победи на востаниците, во целост помеѓу лидерите на револуцијата имало големи несоглесувања. Овие недостатоци биле искористени од страна на [[Османлии|Османлиите]], кои побарале помош од [[Египет]]. Засилувањето дошло од Египет, предводено од страна на [[Ибрахим Паша]], кој бил син на лидерот на Египет, [[Мухамед Али од Египет|Мухамед Али]]. По само неколку месеци, Османлиите издвојувале победа во [[Трета опсада на Мисолонги|Мисолонги]]. По ова, своите позиции муслиманите ги свртиле кон полуостровот Мани.