Разлика помеѓу преработките на „Османлиска инвазија на Мани“

с
нема опис на уредувањето
с
 
Ибрахим се обидел во Мани да влезе од неговата североисточна страна на [[21 јуни]] [[1826]] година, но во истото не успеал. Неговата војска броела околу 7.000 војници наспроти околу 2.500 на Грците. По првичниот неуспех на муслиманскиот сојуз следувало повлекување. Во [[август]] војната била обновена. На крајот од војната тие доживеале пораз и биле принудени повторно да се повлечат кон [[Египет]]. Полуостровот за последен пат бил нападнат од страна на Османлиите во т.н. [[Грчка револуција]].
 
[[en:Ottoman–Egyptian Invasion of Mani]]