Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Додадени 314 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Во Угрофинските јазици името за Русија е Венаја,според мислењето на многумина научници дека Венетите и Словените биле еден ист народ.
Постори и град во Латвија кој е наречен Винтшпилс,кој според некои етимологии било името дадено од Словените Венети.
 
[[Image:Roman Empire 125.svg|thumb|right|300px|Римската Империја во времето на [[Адријан]] (од 117-38), ја покажува локацијата на '''Венети''' во горниот тек на реката [[Висла]] во (Југоисточна Полска)]]
 
{{Никулец од областа на историјата}}
Анонимен корисник