Битка кај Никопол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 224 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Сојузниците во почетокот бележиле успех, за да подоцна нивниот поход заврши катастрофално. Околу 1000 војници биле убиени, а 10 000 заробени. Со ова битка, Османлиите конечно се утврдиле како долготрајни господари на [[Балкан|Балканот]].
 
{{DEFAULTSORT:Никопол}}
 
 
 
 
 
 
{{Крстоносни војни-никулец}}
 
[[Категорија:Битки во крстоносните војни]]
[[Категорија:Битки на Османлиската империја]]
[[Категорија:Битки на Бохемија]]
[[Категорија:Битки на Унгарија]]
[[Категорија:Битки на Србија]]
[[Категорија:Битки на Византија]]
[[Категорија:Конфликти во 14 век]]
[[Категорија:14 век во Османлиската империја]]
 
[[ar:معركة نيقوبولس]]