Разлика помеѓу преработките на „Кралство Грција“

Додадени 37 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
'''Кралство Грција''' ([[грчки]]: ''Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος, Vasílion TIS Elládos'') била држава основана во [[1832]] година по Лондонска конференција предводена од страна на Големите сили ([[Обединетото Кралство]], [[Франција]] и [[Руска империја|Руската Империја]]). Меѓународно земјата била признаена од договорот од Цариград, каде била прогласена и обезбедена целосна независност од [[Отоманска империја|Отоманската империја]]. Независноста била означена со т.н. [[грчка војна за независност]]. Во 1924 година била укината монархијата во земјата, и прогласена Втората Грчка република. Кралството повторно било обновено во 1935 година, а траело до 1974 година кога пак била создадена третата Грчка република, каква што е и денес.
 
{{Историја-никулец}}