Разлика помеѓу преработките на „Царство Бугарија“

Додадени 24 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Царство Бугарија''' ([[бугарски јазик|Бугарски]]: ''Царство България'') било царство во [[Југозападна Европа]] од [[1908]] до [[1947]]. Престолнината на царството била во [[Софија]].
 
После Ослободуењето во [[1878]] според [[Берлински договор|Берлинскиот договор]] Бугарија постаналастанала "автономно трибутарно кнежество". Во [[Трновски Устав|Трновскиот Устав]] не било запишано дека земјата е под вазалната зависност од [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]], но тоа е факт според актите на меѓународното право. Истовремено по дипломатски и политички пат многу бугарски влади морале да ги негираат одредбите од Берлинскиот договор во однос на вазалноста кон [[Истанбул]].
 
На [[22 септември]] [[1908]] година по анексијата на [[Босна и Херцеговина]] од страна на [[Австро-Унгарија]] и со подршката на [[Русија]], Бугарија ја добила својата независност - [[Цар Фердинанд|Фердинанд]] прочитал тржествен манифест во старата престолнина [[Велико Трново]]. Променет бил и Трновскиот Устав, со којшто титулата на Фердинанд била променета од "[[кнез]]" на "[[цар]]" и соодветно официјалното именување на државата - од "[[Кнежество Бугарија]]" на "Царство Бугарија".
 
После доаѓањето на власт на [[Отчествен Фронт|Отчествениот Фронт]] на [[9 септември]] [[1944]] година се организирал [[референдум]] за промена на формата на државното управување, на којшто бугарскиот народ гласал со 92,7% за [[република]]нска форма на управување. На [[15 септември]] [[1946]], Бугарија била прогласена за Народна република. Во [[1947]] [[Народно собрание|Големото народно собрание]] го примило новиот [[Устав]] на [[Народна Република Бугарија]].
 
 
== Наводи ==