Разлика помеѓу преработките на „Царство Бугарија“

нема опис на уредувањето
|currency = Бугарски лев
}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
Царство Бугарија ([[бугарски јазик|Бугарски]]: ''Царство България'') било царство во Југозападна Европа од [[1908]] до [[1947]]. Престолнината на царството била во [[Софија]].
 
После доаѓањето на власт на [[Отчествен Фронт|Отчествениот Фронт]] на [[9 септември]] [[1944]] година се организирал [[референдум]] за промена на формата на државното управување, на којшто бугарскиот народ гласал со 92,7% за [[република]]нска форма на управување. На [[15 септември]] [[1946]], Бугарија била прогласена за Народна република. Во [[1947]] [[Народно собрание|Големото народно собрание]] го примило новиот [[Устав]] на [[Народна Република Бугарија]].
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}