Џонатан Свифт: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
Нема опис на уредувањето
| мајка =
}}
'''[[Џонатан Свифт]]''' ([[Даблин]], [[30 ноември]] [[1667]] - [[Даблин]], [[19 октомври]] [[1745]] ) е најголем англиски сатиричар еден од најостроумните критичари на човековата природа и општествените процеси. Негови познати дела се романот „Гуливеровите[[Гуливеровите патувања“патувања]], „Битка на книги“ и „Приказна за бурето“.
 
{{Никулец за биографија}}
Анонимен корисник