Авогадров број: Разлика помеѓу преработките

Додадени 52 бајти ,  пред 12 години
поправка
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: pcd:Nombe d'Avogadro)
(поправка)
{{внимание}}
 
Бројот на единки (N) во 1 mol од секоја супстанција е секогаш еднаков на 6,022x1023022 141 99(47) &middot; 10<sup>23</sup> -{mol}-<sup>-1</sup> и се нарекува '''Авогадров број'''. Во чест на италјанскиот научник Авоградо.
 
[[Категорија:Физика]]
2.628

уредувања