Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Политика на Индонезија“

с
Бот: Промена на шаблон: Politbox; козметички промени
с (Бот: Промена на шаблон: Politbox; козметички промени)
{{politboxИнфокутија за политики|country=Индонезија|image=Garuda Pancasila, Coat Arms of Indonesia.svg|size=110|title=Индонезија}}
|align=left|
* [[Панцасила]]
* [[Устав на Индонезија|Устав]]
----
'''Влада'''
----
* '''Извршна власт'''
** [[Претседател на Индонезија|Претседател]] ([[Листа на претседатели на Индонезија|Листа]])
** [[Потпреседател на Индонезија|Потпретседател]] ([[Листа на потпретседатели на Индонезија|Листа]])
** [[Кабинет на Индонезија|Кабинет]]
* '''Законодавна власт'''
** [[Народно советодавно собрание]]
** [[Регионален претставнички совет]]
** [[Народен претставнички совет]]
* '''Правна власт'''
** [[Врховен суд на Индонезија|Врховен суд]]
** [[Уставен суд на Индонезија|Уставен суд]]
** [[Правна комисија на Индонезија|Правна комисија]]
----
* [[Избори во Индонезија|Избори]]
** [[Законодавни избори на Индонезија, 2009|Законодавни, 2009]]
** [[Претседателски избори на Индонезија, 2009|Претседателски, 2009]]
* [[Листа на политички партии на Индонезија|Политички партии]]
----
* [[Административна поделба на Индонезија|Административна поделба]]
** [[Провинции на Индонезија|Провинции]] (''provinsi'')
** [[Регенства на Индонезија|Регенства]] (''kabupaten'')
** [[Градови на Индонезија|Градови]]
** [[Подреони на Индонезија|Подреони]] (''kecamatan'')
** [[Село (Индонезија)|Села]] ''(desa)''
* [[Владина администрација на Индонезија|Регионална влада]]
* [[Надворешни односи на Индонезија|Надворешни односи]]
{{politicsboxend|country=Индонезија|}}<noinclude>
{{clear}}
941.847

уредувања