Висла: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 12 години
[непроверена преработка][проверена преработка]
== Потекло на името ==
 
Во античко време Висла била позната и опишувана од географите како Vistla и Vistula, а за нејзино најстаро име се смета Wīstlā. Корeните на името се барани во [[келтскиот|Келтски јазици|келтскиот]], [[германски]]от и [[словенски]]от, но со оглед на недостатокот на информации, ништо од тоа не е докажано.
 
 
Анонимен корисник