Висла: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 13 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: tt:Висла)
== Потекло на името ==
 
Во античко време Висла била позната и опишувана од географите како Vistla и Vistula, а за нејзино најстаро име се смета Wīstlā. Корeните на името се барани во [[келтскикелтскиот|Келтски јазици]]от, [[германски]]от и [[словенски]]от, но со оглед на недостатокот на информации, ништо од тоа не е докажано.
 
 
Анонимен корисник