Разлика помеѓу преработките на „Химна на Русија“

Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Химна на Руската Федерација''' ([[руски]]: Государственный гимн Российской Федерации) е националната химна на [[Русија]].
 
Верзија е на националната химна на [[СССР|Советскиот сојуз]] од [[1944]], компонирана од [[Александар Василевич Александров]]. Текстот е променет за [[Русија|Руската Федерација]] од [[Сергеј Михалков]], кој го напишал текстот и за верзии на советската химна во [[1943]] и [[1977]]. Промената никаде не ги споменува идеите на [[Владимир Ленин]] и „нескршливиот„нераскинливиот сојуз“ на [[СССР|Советската држава]], а наместо тоа се задржува на земјата којашто е огромна и богата во ресурси.
 
Химната е ставена во употреба од доцната [[2000]] од [[претседател]]от [[Владимир Путин]] и ја заменила „Патриотската песна“, којашто била официјалната химна од [[1990]]. Пред и по донесувањето на новата химна, [[Либерализам|либерални]] групи развиле грижи дека враќањето на советската химна ја враќа Русија во советската ера.