Разлика помеѓу преработките на „Александар Василевич Александров“

нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:AAlexandrov.jpg|мини|десно|220п200п|Александров во воена униформа]]
[[Податотека:Loktionov Aleksandrov Dunajevskij Pokrass Moskvin.jpg|мини|десно|220п250п|Генералот [[Александар Локтионов|Локтионов]] со композиторите А.В. Александров, [[Исак Дунаевски|И.О. Дунаевски]], [[Димитриј Покрас|Д.И. Покрас]] и актерот [[Иван Москвин|И.М. Москвин]]]]
 
'''Александар Василевич Александров''' ([[рус.]] ''Александр Васильевич Александров''), ([[13 април]] [[1883]] &mdash; [[8 јули]] [[1946]]) е [[Русија|руски]] и [[СССР|советски]] композитор, основач на [[Ансамбл Александров|ансамблот „Александров“]] и автор на [[химна]]та на [[СССР]], а од 2001 г. и [[химна на Русија]] (со друг текст). Бил доктор на науки по уметност и предавал како редовен професор на [[Московски конзерваториум|Московскиот конзерваториум]]. Прогласен е за [[Народен уметник на СССР]] и лауреат на [[Сталинова награда|Сталиновата награда]].<ref>[http://ensemble-aleksandrova.ru/index.php?id=42 Ансамбл „Александров“: Биографија на А.В. Александров] {{ru}}</ref>
 
* [[Сталинова награда]], I степен (1946), за концертна и изведувачка дејност
* [[Народен уметник на СССР]] (1937)<ref>Театральная энциклопедия. Гл. ред. С. С. Мокульский Том 1. М.: Советская энциклопедия, 1961 год</ref><ref>Музыкальная энциклопедия. Гл. ред. Ю. В. Келдыш. Том 1. М.: Советская энциклопедия, 1973 год</ref><ref>[http://www.hrono.ru/biograf/aleks_av.html Александар Василевич Александров] на hrono.ru {{ru}}</ref>
 
==Видете исто така==
*[[Ансамбл Александров|Ансамбл „Александров“]]