Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 23 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
'''Трансилванија''' ([[романски]]: ''Ardeal или Transilvania''; [[унгарски]]: ''Erdély; германски: Siebenbürgen'') е историски регион кој се наоѓа во централниот дел на [[Романија]]. Граничи на исток и на југ од [[Карпати|Карпатите]], продолжува на запад до [[Апусени]]. Терминот, сепак често ги опфаќа не само териториите на Трансилванија, туку и некои историски региони како што се: [[Кришана]], [[Марамуреш]] и [[Банат]].
 
== Историја ==
Трансилванија во текот на својата историја била “во срцето“ на [[Кралство Дакија]] ([[82 п.н.е.]]-[[106]]). Во [[106]] година била освоена од страна на [[Римска империја|Римјаните]], а нејзините богатства целосно експлоатирани. Кога Римјаните се повлекле во [[271]] година, територијата била изложена на различни влијанија од различни племиња. Во следните години, оваа област била под контрола на [[Карпи|дакиското племе Карпи]], [[Визиготи]], [[Хуни]], [[Гепиди]], [[Авари]] и [[Прабугари|Бугари]]. По [[романизација|романизацијата]] на овие простори, дакиските племиња и народи започнале да се предвижуваат кон југ. Така, главниот карактер на населението во Трансилванија бил формиран со мешењето на Дакиските народи и Римјаните заедно со нивните култури.<ref name="boundary">{{cite web|title=''International Boundary Study'' - No. 47 – April 15, 1965 - Hungary – Romania (Rumania) Boundary|publisher=US Bureau of Intelligence and Research|url=http://www.law.fsu.edu/library/collection/LimitsinSeas/IBS047.pdf}}</ref>Сепак, денеска историчарите водат сеуште дебати околу карактерот на областа пред таа да биде освоена од страна на [[Унгарци|Унгарците]].<ref name=Congress/>