Разлика помеѓу преработките на „Григориј Распутин“

Додадени 3.146 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox Person
|name = Grigori Efimovich Rasputin
|image = Rasputin pt.jpg
|image_size = 200px
|caption = Grigori Rasputin
|birth_name = Grigori Efimovich Novik
|birth_date = {{birth date|df=yes|1869|1|22|df=y}}
|birth_place = [[Pokrovskoye, Tyumen Oblast|Pokrovskoye]], [[Siberia]], [[Russian Empire]]
|death_date = {{death date and age|df=yes|1916|12|29|1869|1|22}}
|death_place = [[Saint Petersburg]], [[Russian Empire]]
|death_cause = Homicide
|resting_place =
|resting_place_coordinates =
|residence =
|nationality = [[Russia]]n
|other_names = The Mad Monk<br/>The Black Monk
|known_for =
|education =
|alma_mater =
|employer =
|occupation =
|home_town =
|title = Father Grigori
|salary =
|networth =
|height =
|weight =
|term =
|predecessor =
|successor =
|party =
|boards =
|religion = [[Russian Orthodox Church|Russian Orthodox]]
|spouse = [[Praskovia Fedorovna Dubrovina]]
|partner =
|children = Dmitri (1897-1937)<br/>[[Maria Rasputin|Matryona]] (1898-1977)<br/>Varvara (1900)<br/>one illegitimate child
|parents =
|relations =
|signature =
|website =
|footnotes =
}}
 
'''Григориј Распутин''' ([[руски]]: Григо́рий Ефи́мович Распу́тин 10 јануари 1869 — 29 декември 1916) бил руски монах. Григориј Распутин бил роден на [[22 јануари]] [[1869]] година во селото [[Покровско]], Тоболска губернија, [[Сибир]]. Тој е познат како “''лудиот монах''“. Влијанието на Распутин во [[Руска империја|Руската империја]] најмногу до одраз дошло како резултат на болеста на престолонаследникот [[Алексеј Николајевич Романов]], кој страдал од [[хемофилија]] (болест од која се ослепува). Откако докторите не ножеле да му помогнат на принцот, една од пријателките на царицата им раскажала за свештеникот на кралското семејство. Распутин како по чудо успеал да му помогне на принцот Алексеј.
 
При секоја криза во здравјето на престолонаследникот, монахот успевал истата да ја уништи. По ова, тој станал многу влијателен во кралското семејство. Кралицата Александра дури верувала дека [[Бог]] зборувал со неа преку Распутин. Аристократијата во [[Санкт Петербург]], сепак, не се согласувало со неговото брзо влијание. Помеѓу населението во престолнината се шириле и гласините дека царицата всушност е шпион кој работи за [[Германија]] токму преку Распутин. Во текот на својот живот во престолнината, тој станал една од најголемите контроверзни личности во поновата историја на Русија. Често пати бил гледан со проститутки, се опивал, бил многу нечист, ретко се бањал и некултурно се однесувал на јавните места. Царската гувернанта Марија Ивановна Вишњакова тврдела дека Распутин ја силувал, пролетта 1910. Вишњакова тврдела дека царицата не ѝ поверувала и дека говорела како Распутин прави само свети дела.<ref>Moss, Vladimir (2005). "[http://www.romanitas.ru/eng/The%20Mystery%20of%20Redemption.htm The Mystery of Redemption]". St. Michael's Press. Посетено на [[21 февруари]] [[2007]]</ref> Големата кнегиња Олга Александровна рекла дека тврдењата на Вишњакова веднаш биле испитувани, но наместо Распутин, Вишњакова е фатена во кревет со еден [[Козаци|Козак]] од царската гарда. Вишњакова повеќе не го видела Распутин, а во 1913 год. била отпуштена.<ref>Radzinsky (2000), стр. 129-130</ref>Сепак, покасно се ширеле трачеви како Распутин не само што ја завел царицата, туку и нејзините четири ќерки.<ref>Mager, Hugo. "Elizabeth: Grand Duchess of Russia," Carroll and Graf Publishers, Inc., 1998</ref> Тој трач добил на тежина кога Распутин дозволил околу да кружи писмото до него од царицата и нејзините ќерки. Анастасија напишала "Мој драг, ценет. единствен пријателу. Колку долго сакам повторно да те видам. Денес ми се појави во сонот. Секогаш ја прашувам мама кога ќе дојдеш... Секогаш мислам на тебе, мој драг, бидејќи ти си толку добар спрема мене."<ref name="Sams"> {{цитирана веб страница | author=Sams, Ed | year=| title= "Victoria's Dark Secrets" | work= alexanderpalace.org|url=http://www.curiouschapbooks.com/Catalog_of_Curious_Chapbooks/Victoria_s_Dark_Secrets/body_victoria_s_dark_secrets.html |accessdate = 31 декември, 2006}}</ref>
 
На почетокот од [[Прва светска војна|војната]] тој рекол дека русијаРусија ќе биде успешна само доколку императорот сам ја предводи својата армија кон походите. Кога царот [[Николај II]] заминал на фронтот, влијанието на Распутин над царицата Александра станало уште поголемо. Тој станал нејзин довереник и советник. Печатот започнал сè повеќе да испраќа критики против силното влијание на Распутин. Тој сепак заминал за родното Покровско кога ја добил весѕа дека има покренато обвиненија против него. На [[16 декември]] [[1916]] година Распутин отишол во "''Моника Палас''" каде му било дадено поголемо колилчество на црвено вино со калиум-цијанид. Кога го испил виното и кога тој паднал на земјата, во неговото тело биле испукани пет куршуми за да се увиде дека тој навистина е мртов.
 
== Наслов Наводи==
{{наводи}}
{{DEFAULTSORT:Распутин}}
[[Category:Родени во 1869 година]]
[[Category:Починати во 1916 година ]]
 
 
[[af:Grigori Raspoetin]]
[[ar:جريجوري راسبوتين]]
[[az:Qriqori Rasputin]]
[[bn:রাসপুতিন]]
[[bar:Rasputin]]
[[bg:Григорий Распутин]]
[[ca:Grigori Rasputín]]
[[cs:Grigorij Jefimovič Rasputin]]
[[da:Rasputin]]
[[de:Grigori Jefimowitsch Rasputin]]
[[en:Grigori Rasputin]]
[[et:Grigori Rasputin]]
[[el:Γκριγκόρι Ρασπούτιν]]
[[es:Grigori Rasputín]]
[[eo:Grigorij Rasputin]]
[[fa:گریگوری راسپوتین]]
[[fr:Raspoutine]]
[[fy:Grigori Raspoetin]]
[[ga:Grigoriy Rasputin]]
[[gl:Grigori Rasputín]]
[[ko:그리고리 라스푸틴]]
[[hr:Grigorij Raspućin]]
[[io:Rasputin]]
[[id:Grigori Rasputin]]
[[it:Grigorij Efimovič Rasputin]]
[[he:גריגורי רספוטין]]
[[ka:გრიგოლ რასპუტინი]]
[[la:Gregorius Rasputin]]
[[lt:Grigorijus Rasputinas]]
[[hu:Grigorij Jefimovics Raszputyin]]
[[mt:Rasputin]]
[[mr:ग्रिगोरी रास्पुतिन]]
[[arz:راسپوتين]]
[[nl:Grigori Raspoetin]]
[[ja:グリゴリー・ラスプーチン]]
[[no:Grigorij Rasputin]]
[[pnb:راسپوتین]]
[[pl:Grigorij Rasputin]]
[[pt:Grigori Rasputin]]
[[ro:Grigori Rasputin]]
[[ru:Распутин, Григорий Ефимович]]
[[simple:Grigori Rasputin]]
[[sl:Grigorij Jefimovič Rasputin]]
[[sr:Григориј Распућин]]
[[fi:Grigori Rasputin]]
[[sv:Grigorij Rasputin]]
[[ta:கிரிகோரி ரஸ்புடின்]]
[[th:เกรกอรี รัสปูติน]]
[[tr:Grigori Yefimoviç Rasputin]]
[[uk:Распутін Григорій Юхимович]]
[[vi:Grigori Efimovich Rasputin]]
[[zh:格里高利·叶菲莫维奇·拉斯普京]]